KontaktListopad 21 2017 12:40:13
Miodówko - historia, informacje, okolica.

Malowniczo położona wioska Miodówko.


Zdjęcie jeziora i wioski Miodówko

Miejscowość Miodówko powstała w 1598 roku bazując na gruntach należących do Gryźliń. Nad jeziorem o powierzchni sześciu hektarów wydzielona została wieś o ówczesnej nazwie niemieckiej Honigswalde. Miodowy Las (Honig to po niemiecku miód, a Wald to las) był zamieszkany przede wszystkim przez bartników. Bartnicy ci zaopatrywali olsztyński zamek w wosk do wyrobu świec oraz miód. Większość ówczesnych mieszkańców to byli Polacy. Żywili się zbierając runo leśne, łowiąc ryby i polując. Często pracowali przy wyrębie drzew lub w pobliskich smolarniach.


Po zakończeniu II wojny światowej wieś należała do gminy Gryźliny, a od 1946 do gminy Stawiguda. Jezioro przyjęło nazwę od wsi - Miodówko. Zarówno jezioro jak i wieś są położone w malowniczym rejonie Parku Krajobrazowego Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Kompleks puszczy zawiera zabytkowe stawy i kanały łączące jezioro Pluszne z jeziorem Miodówko i Wymój oraz rzeke Pasłęke. Kanały regulują do dziś poziom wody między jeziorami. Przebiegają przez rezerwat bobrów Ostoja.


Miodówko to nie tylko wioska na trasie S51 (DK51 Olsztyn - Olsztynek) z historyczną i zabytkową zabudową zagród. To także położone na skraju lasu ogródki działkowe, gdzie ludzie z całej Polski uprawiają owoce i warzywa oraz mają możliwość odpocząć i zrelaksować się w przyjemnych warunkach przyrodniczych.


Zobacz Miodówko na mapie lub wirtualnie przespaceruj się po dość starej wiosce dzięki nowoczesnej technologii Google Street View. Jeśli interesują Cię ogródki działkowe spójrz na układ działek w Miodówku na mapce. Podstawowe informacje, kontakty administracyjne i telefony dotyczące Miodówka znajdziesz klikając tutaj. W wolnej chwili obejrzyj Miodówko utrwalone na zdjęciach, obrazach i grafikach.


Serwis Miodówko.pl poleca:
reklama mbank 
Aktualna pogoda w Miodówku

Najnowsze Wizytówki na stronie miodowko.pl
· Hostel Olsztyn · Hydraulik · Olsztyn · grzyby · tartak · stolarz · lato · opony · wynajem · lowisko · elektryk · wedkarstwo · masazysta · nalewka · catering · fotoradar

- Zobacz wszystkie wizytówki
Najnowsze odnośniki na stronie
1. Blog olsztyńskich nazw i okolic. - Miodówko jezioro i miejscowość opisana na blogu.
2. katalogweb.pl - poznaj szczegóły strony - Miodówko w katalogu Web - lokalny serwis internetowy o wiosce na Wa...
3. Pokazywarka.pl - miodowko - Serwis informacyjny Miodówko zawiera mapy, wiadomości ROD czyli Rod...
4. Nkatalog.pl - domki, miasta, ogrody - Domy, domki, Miodówko (Miodowko), nieruchomości, ogłoszenia, jezior...
5. Linksor.com - Miodówko nie tylko latem.
6. Katalog.wp.pl - nieruchomości - Warmińska Wieś Miodówko koło Olsztyna - ogłoszenia nieruchomości w ...
7. Katalog.wp.pl - turystyka i wypoczynek - Miodówko koło Olsztyna - malownicza wieś warmińska. Ogłoszenia tury...
  Zobacz więcej dynamicznych odnośników.